Sposoby na ułożenie poduszek ozdobnych.

with 4 komentarze

 

Poduszki ozdobne to jeden z najciekawszych sposobów na udekorowanie sofy czy kanapy w salonie, o czym pisałam tutaj. Dzięki nim nawet nudny, nieciekawy mebel nabierze charakteru, a wypoczynek na nim będzie wygodny i przyjemny.

Wybierając poduszki ozdobne warto zastanowić się nie tylko nad ich kolorami i wzorami, ale także ich ułożeniem na sofie czy kanapie. W tym przypadku mamy kilka możliwości, a każdy z nich zależy od indywidualnych preferencji.

Różne sposoby układania poduszek ozdobnych

Oczywiście możliwości układania poduszek ozdobnych jest mnóstwo. Niektórzy wręcz zupełnie nie dbają o to, w jaki sposób ułożone są poduszki na sofie i traktują “artystyczny nieład” jak istotny elementy wystroju wnętrza. Warto jednak rozważyć najważniejsze możliwości ułożenia, ponieważ mogą one mieć bezpośredni wpływ na całą aranżację salonu.

Sposób numer 1: Układ symetryczny

Chociaż na co dzień poduszki ozdobne mogą leżeć w nieładzie, to jednak gdy spodziewamy się gości czy porządkujemy pomieszczenie, zwykle wybieramy właśnie układ symetryczny. Widać to również w sposobie dokonywania zakupu poduszek ozdobnych, które zwykle są wybierane podwójnie. Najczęściej układamy 1 lub 2 poduszki spójne stylistycznie po każdej stronie sofy. Ilość kombinacji zależy od wielkości mebla. Jeśli sofa jest długa, możemy rozłożyć symetrycznie kilka poduszek na całej jej długości. Innym sposobem symetrycznego ułożenia jest zastosowanie różnych poduszek w nieparzystej ilości. Przykładowo, rozkładamy wówczas po 2 poduszki po obu stronach sofy i jedną na środku.

Sposób numer 2: Układ niesymetryczny

Zamierzony brak symetrii również ma swój urok. Trzy poduszki ozdobne z jednej strony, 2 z drugiej. A może 2 poduszki z jednej strony sofy, 1 po drugiej i 1 na środku. Asymetryczne układy dają znacznie więcej możliwości i najczęściej wybierane są w przypadku nowoczesnych wnętrz i pokoi dziecięcych.

Układ numer 3: Zamierzony nieład

To rozwiązanie dla miłośników oryginalnych, nieszablonowych rozwiązań. I co ciekawe, “w tym szaleństwie, jest metoda” i to praktykowana przez bardzo wiele osób. I nie chodzi tutaj wcale o to, że nie chce nam się układać symetrycznie poduszek, lecz o świadomy nonszalancki wygląd naszej sofy. Zamierzony nieład sprawdzi się jednak wyłącznie wtedy, gdy posiadamy większą liczbę poduszek ozdobnych. Przy dwóch czy trzech poduszkach raczej nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów estetycznych. Z drugiej strony, jeśli na sofie ułożysz zbyt wiele poduszek, może nie być gdzie usiąść. Trzeba więc znaleźć złoty środek.

 

Ściskam Was mocno i do następnego napisania.

Marta

 

 


Jeśli podobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło jak się nim podzielisz.

4 Responses

 1. Basia
  | Odpowiedz

  Moje poduszki ozdobne zawsze występują w nieładzie na kanapie 🙂 Ale też ma to swój urok! Pozdrawiam

  • Marta Chrzan
   | Odpowiedz

   U mnie w domy również najczęściej panuje nie ład. Tak lubię 🙂

 2. ewka
  | Odpowiedz

  Ta ostatnia kanapa to od Adriana Furniture? Bardzo fajny poradnik, ja zwykle rzucam poduszki i wygląda to kiepsko

  • Marta Chrzan
   | Odpowiedz

   Niestety nie wiem od kogo jest ta kanapa, a co do poduszek to czasami, tak po prostu rzucone poduszki mają swój urok.

Leave a Reply